„Taureņu” grupas mācību ekskursija uz Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju

Pirmsskolā bērnos radītais priekšstats par  dažādiem māju veidiem pasaulē un to dziļāka izpēte, motivēja tos doties uz  Latvijas Etnografisko brīvdabas muzeju, lai noskaidrotu, kā tad ir dzīvojuši mūsu pašu senči pagātnē.

Ekskursijas laikā bērni noskaidroja, ka muzejā ir uzstādītas un iekārtotas 118 senas celtnes no visiem vēsturiskajiem Latvijas novadiem. Ir izveidotas latviešu zemnieku, amatnieku un zvejnieku sētas. Visās ir apskatāma pastāvīgā ekspozīcija – sadzīves un darba priekšmeti, interjera iekārtojums, kas raksturo laika posmu, novadu un mājas saimnieku nodarbošanos.

Bērnu pirmais apskates objekts bija Ceļa krogs, kurā bija iespēja aplūkot dažādus braucamos rīkus: ratus, kamanas, karietes, baļķu vedamās kamanas. Turpat netālu apskates vērta stāvēja Usmas baznīca. Kā stāstīja ekskursijas gide, lai baznīcu pārvestu no Usmas, bija nepieciešami 92 skauti, studenti un vesels pulks to vadītāju, lai izjauktu un pa daļām to pārvestu uz muzeju. Zemnieku sētā tika aplūkota lopu kūts,  pirtiņa un klēts. Saimniecības ēkā bērni konstatēja, ka nav izlietnes, nav siltais ūdens, televīzors, katram sava istaba, pat ne sava gulta. Bērni izbrīnīti jautāja:” Bet, kur tad viņi visi gulēja?” Izrādās vienā istabas stūrī, kurā novietota maza gultiņa, gulēja jaunie mājas saimnieki, otrā stūrī –  vecie mājas saimnieki, uz gariem soliem un grīdas  – vienkārši darba ļaudis.  Mazākie bērni gulēja šūpulītī, kas pakarināta kārtī, bet, kad paaugās, gulēja pie vecākiem –  kājgalī, kad sāka ganīt cūkas un govis, gulēja  pie mūrīša, vai, tāpat kā kalpi, uz grīdas. Visiem mājas iedzīvotājiem bija sadalīti pienākumi: sievas auda, vērpa, adīja, gatavoja ēst, vīri: kala, darināja dažādus traukus, bērni uzraudzīja, lai istabā vienmēr būtu gaisma.

Virtuve bija ierīkota lielajā skurstenī, kuras vidū bija novietots liels katls putras vārīšanai, pieliekamajā kambarī atradās sviesta spainītis, medus trauki, muciņas, mazās rokas dzirnavas. Klētī turēja saimnieka mantas: galdautus, segas, vērpjamos ratiņus.  Tik daudz jautājumi un tik daudz atbildes vienlaikus. Pusotra stunda paskrēja nemanot. Bērnu sejā smaids un prieka dzirkstelīte acīs, tātad, ekskursija, bija izdevusies!:)

Skolotāja: Sanda Sīle